Agenda item

Appointment of Membership of Committees of the Council

To appoint Members to serve on Committees, as required by Procedure Rule 17.  (Report of the Chief Executive on the nominations of the Leader of the Council and the Opposition Leader to the places allocated to their respective groups to be circulated).

Minutes:

The Council considered the report of the Chief Executive, tabled at the meeting.

 

RESOLVED

 

(i)              that the Council notes the nominations of the Leader of the Council and the Opposition Leader to the places allocated to their respective Groups and the proposed allocations made for Councillors Mrs B E Acevedo and Miss S White;

 

(i)              Accordingly, the Council is asked to agree the membership of the Committees of the Council as set out overleaf:

 

Finance and Corporate Services Committee

Councillors:    Mrs B E Acevedo

                         J P F Archer

                         I E Dobson

                         Mrs H E Elliott

                         A S Fluker

                         B E Harker

                         M R Pearlman

                         Rev. A E J Shrimpton

                         D M Sismey

 

Plus ex-officio non-voting Members:

Leader of the Council

Deputy Leader of the Council

Leader of the Opposition

Community Services Committee

Councillors:    Miss A M Beale

                         A T Cain

                         I E Dobson

                         M F L Durham

                         Mrs B D Harker

                         M S Heard

                         Miss M R Lewis

                         R Pratt

                         N R Pudney

                         Miss S White

 

 

Plus ex-officio non-voting Members:

Leader of the Opposition

Planning and Licensing Committee

 

Councillors:    E L Bamford

                         H M Bass

                         B S Beale, MBE

                         R G Boyce MBE, CC

                         Mrs P A Channer, CC

                         P G L Elliott

                         Miss M R Lewis

                         A K M St Joseph

                         S J Savage

                         Mrs M Thompson

 

Plus ex-officio non-voting Members:

Deputy Leader of the Council

Overview and Scrutiny Committee

Councillors:    E L Bamford

                         H M Bass

                         Mrs P A Channer, CC

                         R P F Dewick

                         M W Helm

                         M S Heard

                         N R Pudney

                         S J Savage

Audit Committee

Councillors:    M F L Durham

                         Mrs H E Elliott

                         A S Fluker

                         B E Harker

                         M S Heard

                         R Pratt

                         A K M St Joseph

                         Mrs M E Thompson

Joint Standards Committee

Councillors:    Mrs B E Acevedo

                         R G Boyce MBE, CC

                         M R Pearlman

                         Rev. A E J Shrimpton

                         Mrs M E Thompson

 

Parish Councillors:

                      Councillor B Ledger

                      Councillor S Nunn

Investigating and Disciplinary Committee

Councillors:    Mrs B E Acevedo

                         R G Boyce MBE, CC

                         M R Pearlman

                         Rev. A E J Shrimpton

                         Mrs M E Thompson

Appointments Committee

 

Procedure Rule 16 (6) provides for the Chairman of the Council, the Leader of the Council and Leader of the Opposition, plus up to three other Members.

                         Leader of the Council

                         Chairman of the Council

                         Leader of the Opposition

 

Councillors      M F L Durham

                         Mrs B D Harker

 

Chairman or Vice-Chairman of the relevant service Committee where a Director appointment is to be made.

 

In accordance with the Local Government (Committees and Political Groups) Regulations 1990 Part IV, Paragraph 16(a), the membership of the Area Committees is confirmed as follows:

 

Central Area Planning Committee

Councillors:  Miss A M Beale

                      A T Cain

                      I E Dobson

                      Mrs B D Harker

                      B E Harker

                      M S Heard

                      Miss M R Lewis

                      C A R MacKenzie

                      M R Pearlman

                      S J Savage

                      Rev. A E J Shrimpton

 

Plus ex-officio non-voting Member:

Chairman of Planning and Licensing

North Western Area Planning Committee

Councillors   J P F Archer

                      E L Bamford

                      H M Bass

                      M F L Durham

                      J V Keyes

                      D M Sismey

                      A K M St. Joseph

                      Mrs M E Thompson

                      Miss S White

 

Plus ex-officio non-voting Member:

Chairman of Planning and Licensing

South Eastern Area Planning Committee

Councillors   Mrs B E Acevedo

                      B S Beale MBE

                      R G Boyce MBE, CC

                      Mrs P A Channer, CC

                      R P F Dewick

                      Mrs H E Elliott

                      P G L Elliott

                      A S Fluker

                      M W Helm

                      R Pratt

                      N R Pudney

 

Plus ex-officio non-voting Member:

Chairman of Planning and Licensing

 

Supporting documents: